Extrémní padání vlasů může vyvolávat v mnoha lidech obavy, protože se často spojuje s nemocí. Nemoc ale nemusí být jediným důvodem, kvůli kterému k jejich nadměrné ztrátě dochází, proto se podíváme, jaké jsou jeho nejčastější viníci. Následně se také podíváme na to, jaké tipy na podporu růstu vlasů můžete během péče o ně vyzkoušet.
Obsah
Vlasy se považují za jeden z hlavních ukazatelů zdraví a krásy. Je proto pochopitelné, že se snažíme je udržet v přijatelné kondici. Problémy s vlasy nás navíc mohou motivovat k tomu se na chvíli zastavit a zamyslet se nad tím, jestli je s naším zdravím vše v nejlepším pořádku.
Jenže, někdy se na zdravotní prohlídce neukáže nic, kvůli čemu byste se měli nějak znepokojovat. A vlasy padají dál. To pak může vyústit v úzkost a ve vleklé potíže se sebevědomím, které mohou celý problém ještě zhoršovat.
Kdy je vypadávání vlasů normální? A jaké jsou rozdíly mezi vypadáváním vlasů u mužů a u žen? To a mnohem víc si povíme v následujících několika odstavcích.
Jak se projevuje padání vlasů – příznaky
Jedním z hlavních projevů vypadávání vlasů je jejich zvýšená přítomnost v odtokovém kanálu sprchy, na podlaze, na polštáři, v hřebenu a podobně. Než se ale začnete předčasně děsit, že vám každý den vypadává nějak velké množství vlasů, uvědomte si, že za průměr se považuje ztráta 100-150 vlasů za den. Ve své podstatě vám tedy budou vlasy padat (v malé míře) téměř vždycky.
Také si můžete všimnout:
- Koutů
- Slabších vlasů
- Lysin
- Bolesti
- Pálení
Pokud tedy zaznamenáte některý z výše uvedených problémů, teprve pak se vyplatí začít přemýšlet o tom, že vaše kštice potřebuje o něco lepší péči. Kvůli rozumnému množství vypadaných vlasů ale není nutné začít panikařit.
Vypadávání vlasů u žen
Na padání vlasů má vliv nejen věk a zdravotní stav, ale také hormonální činnost. Jelikož se v ženském těle během života odehrávají hotové hormonální bouře, je pochopitelné, že se to nějak odrazí i na kvalitě a hustotě jejich vlasů.
U žen může vypadávání vlasů souviset například s těhotenstvím a kojením. Dále mohou mít potíže s vlasy i menopauzální ženy, které mohou zaznamenat jejich oslabování a řídnutí.
Padání vlasů u mužů
Padání vlasů u mužů může souviset s androgenní alopecií, která je postihuje o něco častěji než ženy. Někteří muži to vnímají negativně, proto se mnohdy objednávají na transplantace vlasů (nejčastěji do Turecka, které má v této oblasti dobré renomé). V neposlední řadě mohou zkoušet i další metody záchrany vlasů a krytí prořídlých míst na hlavě.
Příčiny nadměrného vypadávání vlasů
Jak už bylo řečeno, někdy může být za zvýšeným vypadáváním vlasů nemoc. Jmenovat můžeme například sníženou funkci štítné žlázy. Dále může být viníkem i chemoterapie, která je jedním z hlavních způsobů boje proti zákeřné rakovině. V neposlední řadě také ještě jednou připomínáme, že může jít o nějakou formu alopecie. Poměrně běžným jevem je i vypadávání vlasů po náhlém úbytku hmotnosti (který taktéž může, ale také nemusí, doprovázet nějakou nemoc) a prodělání nějakého dlouhodobého a náročného onemocnění, ze kterého se musí váš organismus dostatečně vzpamatovat.
Jak tedy vidíte, na ztrátu vlasů opravdu nelze pohlížet jednotnou optikou, protože příčina bývá v mnoha případech odlišná.
Po porodu
V těhotenství ženy často zaznamenají zlepšení kvality vlasů. Mnohé dokonce touží po tom, aby jim takové vlasy zůstaly už navždy. Situace se často obrátí po porodu, kdy zaznamenáte padání vlasů při kojení.
V první řadě je důležité říct, že vlivem změněné činnosti hormonů vám během těhotenství vlasy téměř nepadají. A jelikož víme, že jich normálně vypadne 100-150/den, je pochopitelné, že za těch 9 měsíců to dělá obrovské číslo. Tyto vlasy pak obvykle vypadnou právě nějakou dobu po porodu. Je to tedy naprosto normální jev a nemusíte se kvůli němu nějak znepokojovat.
Co se týče kojení, to také může mít na kvalitu vlasů vliv, protože jde o náročný proces, který vyžaduje hodně energie a živin. Z toho důvodu je důležité, aby kojící ženy dbaly na zdravý jídelníček a nic jim nechybělo. (Včetně zvýšeného příjmu energie.)
Po covidu
Někteří lidé mohli zaznamenat zvýšené vypadávání vlasů po prodělání onemocnění COVID-19, které nám dělalo vrásky na čele po dobu několika let. V případě, že jste ho prodělali, je docela dobře možné, že se to negativně odrazilo na stavu a na hustotě jednotlivých pramenů. (Některé zdroje uvádí, že až 22 % hospitalizovaných zaznamenalo dočasnou ztrátu vlasů.) Riziko může být vyšší u lidí, kteří bojují s takzvaným long covidem.
9 tipů, jak zabránit vypadávání vlasů
Tipů, jak zastavit vypadávání vlasů, existuje opravdu hodně. I když vypadávání malého množství vlasů každý den bude vždy normální, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad, které vám pomohou s tím, aby jejich ztráta nebyla zbytečně moc velká.
Šampon proti vypadávání vlasů
Jedním z dobrých pomocníků je šampon proti vypadávání vlasů, který neobsahuje sulfáty. V případě, že obsahuje pečující složky přírodního původu, může podporovat normální stav pokožky hlavy a stimulovat růst vlasů. V neposlední řadě se může postarat i o to, aby vlasy vypadaly dobře i v délkách, které mohou být poškozené a suché. Přírodní šampony by měly být doplněny ještě přírodními kondicionéry ze stejné řady, které zlepšují rozčesávání a chrání vlasy před působením negativních vlivů.
Na etiketě těchto výrobků se snažte hledat kofein, kopřivu dvoudomou, mátu, konopí, aloe vera, kurkumu a další. V neposlední řadě také nezapomínejte nechat tyto kosmetické prostředky dostatečně dlouhou dobu působit.
Sérum a tonikum
Rozhodně nic nepokazíte ani tím, že se rozhodnete používat kvalitní vlasová séra a tonika. Některá z nich se používají do délek, které mají chránit před vysušováním, poškozením a lámáním. Další se naopak aplikují přímo na pokožku hlavy. V takovém případě mohou podporovat normální stav vlasové pokožky a normální růst vlasů. Nejčastěji obsahují lopuch a kopřivu, někdy v nich ale můžete objevit i kofein.
Vitamíny proti vypadávání vlasů
Ať už máte po porodu, po onemocnění COVID-19 nebo ne, váš organismus potřebuje stabilní dávku vitamínů, které jsou důležité pro normální fungování všech tělesných funkcí a pro normální stav vlasů.
Mezi nejlepší vitamíny na vlasy patří:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Vitamín A
- Vitamín C
Někdy se také uvádí prospěšnost vitamínu D. Některé z těchto látek přispívají k ochraně buněk před předčasným poškozením a stárnutím, další podporují i normální stav pokožky. Jejich kombinace tedy může v dlouhodobém horizontu přispět ke zlepšení jejich stavu.
Přípravky proti padání vlasů
Výše uvedené vitamíny najdete v kvalitních doplňcích stravy na podporu růstu a kvality vlasů, které obsahují i bylinky a další důležité látky. Tablety vybírejte na základě komplexnosti složení, protože vám mohou nabídnout prvotřídní péči.
Ve složení dobrého doplňku stravy hledejte kromě výše uvedených vitamínů také přesličku rolní, pivovarské kvasnice, zinek, MSM, astaxanthin, L-cystein, L-methionin, kurkumin, kolagen a další.
Tyto doplňky stravy se dají užívat jak po porodu, tak během rekonvalescence po COVID-19 a dalších nemocech, v období menopauzy a podobně. Hodí se tedy pro široké spektrum lidí, kteří mají zájem o zlepšení stavu vlasů, nehtů a pokožky.
Babské rady na vypadávání vlasů
Aby toho nebylo málo, existují i další rady, jak můžete zlepšit kvalitu svých vlasů. Jelikož bývají jednoduché a účinné, taktéž je můžete zařadit do své každodenní péče o svůj zevnějšek.
Redukce stresu
Vlasům rozhodně pomůže, když zvládnete snížit svou stresovou zátěž. Stres obvykle vede k tomu, že mohou začít více vypadávat, což je přesně to, o co při problémech s vlasy ani trochu nestojíte.
Dobrým krokem může být častější docházení na masáže. Případně se snažte delegovat své denní úkoly na někoho dalšího. Nic nepokazíte ani dechovým cvičením, meditací a psaním deníku.
Masáž hlavy
Aby vlasy mohly správně růst, je důležité podpořit prokrvení pokožky hlavy. Tím nejjednodušším způsobem je tedy pravidelná masáž. Ta by se měla provádět alespoň jednou za den a měla by trvat alespoň 3-5 minut. Ruce by měly být umyté a masírovat by se mělo bříšky prstů, nikoliv nehty, kterými se maximálně poškrábete a zavlečete si do kůže nějakou otravnou infekci.
Olejové zábaly
Jednou za čas se také vyplatí vyzkoušet olejový zábal, kdy můžete rozpuštěný kosmetický olej aplikovat na konečky, do délek i na pokožku hlavy. Jeho pravidelné používání může zjemnit vlasy, zvýšit jejich hydrataci a odolnost a přispět ke zlepšení stavu pokožky hlavy.
Vlasy ošetřené olejem skryjte pod koupací čepici nebo pod ručník a nechte ho působit alespoň 30-60 minut. Poté si umyjte vlasy tak, jako to děláte normálně.
Správná teplota
Vlasy nemají rády příliš vysoké teploty, proto dávejte pozor na používání fénu, kulmy a žehličky na vlasy. Vždy používejte ochranný prostředek proti působení tepla, neupravujte vlasy, dokud z nich odkapává voda, a vždy používejte nižší teplotu.
Zapomínat by se ale nemělo ani na teplotu vody při mytí vlasů. V ideálním případě by měla být spíš vlažná, nikoli horká nebo vařící. Příliš horká voda může vlasy vysušovat a poškozovat, takže se vám mohou začít samovolně třepit a ulamovat konečky. Následkem toho pak vlasy nemusí dosáhnout požadované délky.
Pravidelné stříhání
Kondici vlasů může podpořit i pravidelné stříhání zničených a přesušených konců. I když můžete hořekovat nad tím, že vlasy nebudou kvůli stříhání nikdy dostatečně dlouhé, pravdou bývá opak.
Jak nyní postupovat?
Po porodu, po onemocnění COVID-19, ale i v jiných případech, vyzkoušejte dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy na podporu růstu a kvality vlasů, pokožky a nehtů. Dobrý doplněk stravy poznáte podle toho, že v jeho složení najdete všechny z výše uvedených vitamínů a látek, které se spojují s podporou jejich dobrého stavu.
Dále vyzkoušejte i používání kvalitních přírodních šamponů a kondicionérů bez obsahu sulfátů, které pečují o vlasy v jejich nejzranitelnější fázi. V neposlední řadě se také nezdráhejte vyzkoušet další uvedené tipy, které vám mohou taktéž v dlouhodobém horizontu pomoci s omezením jejich vypadávání a s podporou jejich růstu.