Velmi řídké vlasy se mohou výrazně podepsat na tom, jaké je naše sebevědomí. Také ale mohou způsobovat obavy, zda jsme po zdravotní stránce zcela v pořádku. Vzhledem k tomu, že se tento problém týká jak mužů, tak žen, v dnešním článku se zaměříme na to, jaké mohou být hlavní příčiny vypadávání vlasů a jaké metody lze pro jejich opětovné zahuštění vyzkoušet.
Obsah
Ať si to přiznáváte, nebo se této myšlence dlouhodobě vzpíráte, faktem je, že to, jak vypadáme, je neustále předmětem hodnocení a posuzování. Nejde jen o to, jestli se za námi táhne (ne)příjemný tělesný odér a o to, jestli máme špínu za nehty, ale také o vzhled a kvalitu naší pokožky a vlasů.
Ne vždy je toto hodnocení druhými férové, protože někteří lidé za svůj ne zcela vyladěný zevnějšek doopravdy mohou. Padání vlasů, lupy nebo třeba aknózní pokožku může do velké míry ovlivňovat například genetika, v horším případě nemoc.
Právě vlasům věnuje většina z nás na druhých zvýšenou pozornost, proto se níže zaměříme na to, jak se elegantně vypořádat s jejich řídnutím a nadměrným vypadáváním.
Co znamenají řídké vlasy?
Řídké vlasy nemají obvykle na první pohled dostatečnou hustotu a objem. Dokonce se mohou na některých místech objevit lysiny, které nemusí být jednoduché zakrýt. Také se může objevit zvýšené vypadávání vlasů, které výrazně převyšuje průměrnou ztrátu 50-100 vlasů za den.
Příčiny řídnutí vlasů
U žen
Řídnutí vlasů u žen má často co dočinění s neustálým kolísáním hormonů, které je součástí reprodukce. Negativní vliv na kvalitu a hustotu vlasů může mít například poporodní období, kdy si ženy často všímají masivního padání vlasů. Také ale musíme zmínit menopauzu, během které došlo k rapidní změně hormonální činnosti, jenž má za následek horší kvalitu pokožky a vlasů. Vlivem menstruace, která může být v některých případech i velmi silná, mohou mít některé ženy i nedostatek železa, což může vést k chudokrevnosti. (Červené krvinky transportují živiny do různých koutů organismu, čímž mohou trpět například i vlasy.)
Samozřejmě pak musíme zmínit i společné faktory, které mohou hrát roli i u mužů. Patří k nim například nemoc a její léčba (rakovina…) nebo dlouhodobě zvýšená míra stresu.
U mužů
Muži jsou více než ženy ohroženi androgenní alopecií, během které dochází k postupnému vypadávání a řídnutí vlasů. Což může nakonec vyústit až v plešatost. U řady mužů hraje v jejich neprospěch i jejich genetika, protože pokud máte v rodině někoho, kdo trpěl vypadáváním vlasů a plešatoství, existuje zvýšená pravděpodobnost, že budete mít tento problém v nějaké míře také. V neposlední řadě také můžete mít ve stravě příliš vitamínu A nebo málo proteinů.
Jak zahustit řídké vlasy?
Bylinky a vitamíny na vlasy
S vlasy je to podobné, jako třeba s domem, nebo rostlinami. Aby bylo možné nechat něco vyrůst nebo vybudovat, potřebujete pro to mít kvalitní základ. Dům potřebuje pevné ukotvení v zemi. Rostlina zase potřebuje dostatek vody a živin pro své zakořenění a růst. A nejinak je to i s vlasy, které potřebují stabilní přísun vitamínů, minerálů, bylinek a dalších látek. Dobrou volbou například budou doplňky stravy, které ve složení obsahují L-Cystein, L-Methionin, kolagen, přesličku rolní, vitamíny skupiny B či pivovarské kvasnice.
Masáž pokožky hlavy
Aby se přijaté živiny snáz dostaly na místo určení, rozhodně neprohloupíte, když se naučíte dělat na pravidelnější bázi šetrnou masáž pokožky hlavy. Ta by ale rozhodně neměla zapojovat do procesu nehty, kterými se můžete poškrábat, což může zvyšovat riziko vzniku nežádoucí infekce. Před masáží můžete aplikovat vlasovou vodu proti vypadávání a na podporu růstu vlasů. Opakujte denně po dobu několika minut.
Dobrá péče o vlasy
Aby vám ve zvýšené míře nepadaly vlasy, které stále máte na hlavě, měli byste se o ně skutečně dobře starat. Ženy by například neměly nosit těžké příčesky a příliš těsné účesy, které mají v oblibě například některé populární zpěvačky. (Jejichž styl se snaží některé ženy v běžném životě napodobit.) Také se snažte omezit četnost mytí vlasů v průběhu týdne, nikdy nekartáčujte vlasy, když jsou ještě mokré, nepoužívejte agresivní chemii (barvy, odbarvovače…) a nepřehánějte to s tepelným stylingem.
Péče o zdraví
Pokud vlasy padají dlouhodobě a i přes veškerou snahu neznáte pravou příčinu tohoto problému, pro svůj vlastní klid se objednejte na důkladnější zdravotní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři. Také se snažte vyhnout kouření, pití alkoholu, jezte zdravě a snažte se v životě trochu méně stresovat.
Účesy pro jemné a řídké vlasy
I když můžete toužit po dlouhých vlasech, v případě, že bojujete s řídnutím a vypadáváním, nemusí to být vždy dobrá volba. Muži i ženy by měli v takové situaci volit spíše kratší střihy, které nebudou vytvářet výrazný vizuální kontrast mezi holými a zarostlými oblastmi. Také se snažte co nejméně riskovat s výraznými barvami účesů a raději se držte přirozenosti. S kadeřníkem raději řešte, jak o vlasy správně pečovat a případné experimenty s barvami, střihy a tepelným stylingem si nechte někdy na později.
Jak nyní postupovat?
Pokud vlasy vypadávají a jsou řídké, je zásadní přijít na pravou příčinu toho, proč k tomuto jevu dochází. A to někdy může vyžadovat spolupráci s lékařem, který může odhalit nějaký skrytý zdravotní problém. (Tím může být třeba onemocnění štítné žlázy.) Také ale nezapomeňte dlouhodobě užívat kvalitní vícesložkový doplněk stravy na podporu normálního stavu vlasů, pokožky a nehtů, který obsahuje výše uvedené látky. Nic nepokazíte ani dodržováním správné péče o vlasy a tím, že se rozhodnete používat kvalitnější vlasovou kosmetiku, která může vhodně doplnit vaše úsilí.
Zdroje informací
https://www.healthline.com/health/thinning-hair – Příčiny řídnoucích vlasů (anglicky)
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/ss/slideshow-men-hair-loss-treatment – Padání vlasů u mužů (anglicky)
https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/hair-loss/women-hair-loss-causes – Příčiny padání vlasů u žen (anglicky)
https://www.medicalnewstoday.com/articles/319862 – 9 tipů, jak pečovat o vlasy (anglicky)