Extrémně zacuchané vlasy jsou vážným problémem, kterým trpí nejedna žena. Stačí trocha nepozornosti a vlasy se spletou tak, že začnou vytvářet těsné cucky, které jsou nejen vidět, ale také je velmi těžké se jich zbavit. Pomohou v této situaci jen nůžky? A pokud ne, jak při rozčesávání vlasů postupovat?
Obsah
Pokud máte dlouhé vlasy, a jsou například ještě vlnité nebo kudrnaté, pak to jistě dobře znáte. Vezmete si do ruky hřeben nebo kartáč a při česání zjistíte, že se vám v délkách nebo u konečků udělal uzlík, který je tak zacuchaný, že ho nejspíš nikdy nerozpletete. Chvíli s ním bojujete, ale nakonec to vzdáte a rozhodnete se pro nůžky.
Zároveň se možná samy sebe ptáte, jak k takovému zacuchání vlasů přesně dochází. Zvlášť, když si je pravidelně češete a myjete.
Proto se na vše, co se tohoto tématu týká, podíváme v našem dnešním článku.
Příčiny zacuchaných vlasů
Uzel vzniká, když se dva prameny vlasů obtočí kolem sebe a propletou se. Jakmile se několik pramenů slepí, uzel se může zvětšit a hůře se odstraňuje. Celému procesu výrazně napomáhá fakt, že v průběhu dne nám vypadne kolem 100 vlasových vláken. Jakmile se uvolní, ze strany od kořínku je nic nedrží. Proto se mohou snáze a velmi komplikovaně omotat kolem jiných vlasů, které jsou ještě v jiných fázích svého životního cyklu.
Další způsob, jak se mohou tvořit uzly, je tření vlasů o určité povrchy, jako jsou ručníky, prostěradla nebo povlaky na polštáře. To je jeden z důvodů, proč se můžete probouzet se zamotanými vlasy.
Dále může riziko zacuchání vlasů zvyšovat:
- Poškození vlasů teplem, slunečním zářením a barvením
- Suchost vlasů
- Používání vlasových přípravků s obsahem alkoholu
- Vlnité vlasy
- Delší délka vlasů (zhruba po ramena a víc)
- Nadměrné česání a tahání vlasů
- Tepelný styling
K cuchání mají také větší sklony přirozeně vlnité a kudrnaté vlasy.
Jak správně rozčesávat vlasy?
Nyní se můžeme společně podívat na to, jak vlasy správně česat, aby se zámotek uvolnil, nebo k němu v lepším případě vůbec nedošlo.
Obvykle se doporučuje začít už během koupání, kdy na vlasy aplikujete přípravek na usnadnění rozčesávání vlasů. Tím může být nejen kondicionér, ale například i bezoplachová kúra. V případě, že už nějaký smotek ve vlasech máte, rozdělte je do sekcí, protože pak se vám budou rozčesávat lépe. Také můžete v této chvíli aplikovat na problematické místo trochu vody a další várku produktu na usnadnění rozčesávání.
Velké zámotky určitě nezdolávejte hřebenem, ale raději si vezměte na pomoc své prsty. Také nezapomeňte na to, že zacuchané vlasy potřebují k rozmotání trpělivost.
Aby vlasům nic nechybělo a mohly normálně růst, potřebují k tomu pravidelný přísun vitamínů, minerálů, bylinek a dalších důležitých látek.
Jak předcházet zacuchání?
Nejlepší samozřejmě je, když k zacuchání vlasů vůbec nedojde. Dá se toho ale nějak docílit? Rozhodně!
Jednou z hlavních metod je spaní na saténovém polštáři. Ten je dostatečně měkký a klouzavý na to, aby nezpůsoboval nadměrné tření, následkem kterého by se mohly vaše vlasy snáze zacuchat. Případně můžete brát jako dostupnější alternativu i saténovou spací čepici, která se dá pořídit už za několik stokorun.
Další variantou, tentokrát pro ženy s dlouhými vlasy, je nošení takzvaného protektivního účesu. Zjednodušeně to znamená, že si vlasy před spaním spletete do copů, které vlasy ochrání před zamotáváním a cucháním.
Dále pomáhá:
- Pravidelné zastřihávání vlasů a konečků
- Když po mytí nebudete vlasy agresivně třít ručníkem
- Když budete chránit vlasy před poškozováním a vysušováním
Také používejte kosmetické přípravky, které jsou vhodné pro váš typ vlasů. Nejlepší pak samozřejmě je, když se vyhnete obsaženému alkoholu a při mytí a mezi ním začnete používat výrobky, které mohou rozčesávání vlasů výrazně usnadnit.
Když budete dodržovat všechny výše uvedené tipy, už by nemělo hrozit, že si kvůli nadměrnému zacuchání vlasů budete muset vzít do ruky nůžky.
Další tipy pro zdravé vlasy
Aby vlasům nic nechybělo a mohly normálně růst, potřebují k tomu pravidelný přísun vitamínů, minerálů, bylinek a dalších důležitých látek. Ty se často nachází v kvalitních vícesložkových doplňcích stravy na vlasy, nehty a pokožku na přírodní bázi, které pestrostí svého složení uspokojí i náročnější uživatelky.
V těch opravdu dobrých vedle sebe najdete:
- Vitamíny skupiny B
- Vitamín E
- Přesličku rolní
- Pivovarské kvasnice
- Astaxanthin
- Kopřivu dvoudomou
- L-methionin
- Kolagen
A mnoho dalších.
Takový doplněk stravy je možné užívat i po nemoci, která vyčerpala tělo, a po které se může objevit viditelnější vypadávání vlasů. Případně ho můžete vyzkoušet i ve stresujícím životním období, které může mít na vypadávání vlasů také nezanedbatelný vliv.
Také nezapomínejte na správně vedenou péči o vlasy a na celkově zdravější životosprávu, protože jen bojem na několika frontách lze dosáhnout nejlepšího výsledku.
Zdroj
https://www.healthline.com/health/knots-in-hair – Vše o cuchání vlasů (anglicky)