Krásné a dlouhé vlasy, které kypí zdravím, si přeje téměř každá žena, protože se často považují za jeden z hlavních atributů atraktivity. Ne všechny ale máme to štěstí, aby byla naše kštice dostatečně hustá a měla požadovanou délku. Dnes se proto podíváme na průměrný růst vlasů za měsíc a na mnoho dalších informací, které mohou podpořit růst nových vlasů a jejich upravený vzhled.
Obsah
Jak dlouho rostou vlasy? A kolik nám jich za jeden den zhruba vypadne? To vše jsou otázky, nad kterými během normálního dne asi vůbec nepřemýšlíte. To je ale možná trochu chyba, protože odpovědi na ně vám mohou pomoci lépe pochopit, jak to s těmi vlasy a jejich růstem vlastně je.
Samozřejmě, tyto informace je dále důležité doplnit i o pár praktických tipů a triků, jak vlasy přimět k tomu, aby méně vypadávaly, méně se lámaly a rychleji rostly. Jedině poté můžete dosáhnout své vysněné mety, kdy vám vlasy konečně vyrostou do přijatelné délky.
Jelikož toho vaše vlasy potřebují mnoho, nebudeme se už dál zbytečně zdržovat a podíváme se, na co vše musíte při podpoře jejich růstu a krásy myslet.
Jak rychle rostou vlasy?
Než se pustíme do nějakého náročnějšího popisu toho, co můžete pro své vlasy a jejich lepší kvalitu udělat, zkusíme se alespoň v krátkosti podívat na nějaká zajímavá čísla. Na naší hlavně je cca 100 000 folikul. Co se týče délky životního cyklu vlasů, jeho délka se může pohybovat v rozmezí 2 až 6 let.
Růst nových vlasů zahrnuje tři fáze, v průběhu kterých se vždy děje něco trochu jiného. První z nich je anagen, který trvá cca 3-10 let. Jde o fázi, během které dochází k aktivnímu růstu vlasů. Pak známe katagen, v jehož průběhu už vlasy sice nerostou, ale také ani nevypadávají. Tato fáze obvykle trvá 2-3 týdny po dosažení maximální délky vlasu. Poslední fází je telogen, který trvá cca 3-4 měsíce, a v jehož průběhu vlasy padají. Všechny vlasy ale nebývají v jeden moment ve stejné fázi. Ovšem, říká se, že drtivá většina vlasů na vaší hlavě (a to až 90 %) je s největší pravděpodobností v anagenní fázi.
V průměru nám pak vypadne cca 100 až 150 vlasů za den. Za měsíc vaše vlasy v průměru vyrostou o 0,5 až 1,7 cm. Jak tedy vidíte, růst vlasů je hotová alchymie.
Co zpomaluje jejich růst?
Než se zaměříme na to, po čem rostou vlasy, mrkneme se na to, co může růst vašich vlasů naopak zpomalovat.
Negativní vliv na růst vlasů může mít například:
- Genetika
- Rodinná anamnéza (pokud někdo trpěl větší ztrátou vlasů, tento problém můžete mít také)
- Činnost hormonů
- Nedostatek živin ve stravě
- Užívání některých léků (typicky se nám vybaví například chemoterapie)
- Stres
- Náhlý úbytek hmotnosti
- Trauma vlasových folikulů
- Zdravotní stav (snížená funkce štítné žlázy…)
V neposlední řadě může hrát velkou roli v otázce růstu vlasů i váš věk. Například menopauzální ženy mohou mít potíže s řídnutím vlasů. Tento problém se ale zcela nevyhýbá ani mužům, kteří mohou začít s narůstajícím věkem plešatět.
Co pomáhá na růst vlasů?
Když už jsme se nyní seznámili s tím, co vše může být za zpomaleným růstem vašich vlasů, nyní se můžeme zaměřit na to, jaké tipy a triky můžete v oblasti péče o ně vyzkoušet. Vždy je však lepší vsadit na jejich kombinaci, protože tím jim nabídnete podporu na několika frontách
Šampon na růst vlasů
Vlasy si umýváme několikrát týdně, proto se nevyplatí ignorovat, jaký během očisty používáte šampon. V případě, že si vyberete takový, který není dostatečně kvalitní, nebo není vhodný pro váš typ vlasů, může se to v dlouhodobém horizontu negativně odrazit na jejich vzhledu.
V ideálním případě si vybírejte přírodní šampony bez sulfátů, které obsahují látky, jež podporují lesk, zdraví a růst vlasů. V neposlední řadě, mnohé vám mohou nabídnout i podporu normálního stavu vlasové pokožky, takže vám mohou pomoci s lupy, svědivou pokožkou hlavy a podobně.
V jejich složení hledejte hlavně:
- Kofein
- Kopřivu
- Mátu
- Konopí
A další látky přírodního původu, které přispívají k jejich posílení a k jejich větší úpravě. Jakmile bude šampon umytý, na vlasy se hodí aplikovat kondicionér ze stejné řady, který může obsahovat kofein, aloe vera, kurkumu a další.
Vitamíny na růst vlasů
Dalším důležitým faktorem, který se nevyplatí zanedbávat, je kvalitní vnitřní výživa. V ideálním případě se tedy snažte zapracovat na kvalitě svého každodenního jídelníčku, který můžete ještě doplnit dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy na podporu vlasů, nehtů a kůže.
Pro vlasy jsou hodně důležité vitamíny skupiny B (konkrétně vitamín B5, vitamín B6, vitamín B7 a vitamín B9), vitamín E, vitamín C, vitamín A a podobně. Některé z nich chrání vlasy před předčasným poškozením. Další zase pomáhají i se vstřebáváním dalších důležitých živin. V neposlední řadě, vitamíny skupiny B pak přispívají k normální úrovni energie, takže vlasy by měly při jejich používání zaznamenat citelnější vzpruhu.
Přípravky na růst vlasů
Přípravky na růst vlasů, nebo také přírodní doplňky stravy na podporu růstu vlasů, o kterých jsme se zkratkovitě zmínili o pár řádků výše, mohou kromě vitamínů nabízet i další látky, které podporují kvalitu a růst vlasů, normální stav pokožky a nehtů.
Kromě výše zmíněných vitamínů v nich hledejte i:
- Astaxanthin
- Přesličku rolní
- Pivovarské kvasnice
- Zinek
- Selen
- Cystein
- Železo
A mnoho dalších složek, mezi kterými může být například i kolagen a MSM. Vitamíny, spolu s bylinkami a dalšími živinami, se ve svých dovednostech podporují navzájem, takže vám dopřejí skutečně komplexní péči o krásu.
Tonikum na růst vlasů
O své vlasy můžete vhodně pečovat i tím, že se rozhodnete používat nejrůznější bylinná a přírodní tonika. Ta by se měla používat každý den a měla by se aplikovat přímo na pokožku hlavy. Následně se hodí provést masáž hlavy, kterou můžete podpořit jejich účinnost.
Nejběžněji se do tonik na růst vlasů používá lopuch a kopřiva dvoudomá. Některá ale mohou obsahovat i již zmíněný kofein.
Maska na růst vlasů
Na první pohled se možná bude zdát, že aplikace masky na vlasy, která by podpořila růst vlasů, je možná trochu nesmysl. Hlavně kvůli tomu, že klasická maska se aplikuje na konečky a do délek, nikoliv na pokožku hlavy. Má to ale svoji logiku.
V některých případech může docházet k tomu, že konečky vlasů jsou tak suché a poškozené, že se začnou samovolně lámat. Tím pádem se vlasy samy nenápadně zkracují a je mnohem složitější se dopracovat k tomu, aby vyrostly do požadované délky. Aplikace masky však může přispět k tomu, že vlasy budou dostatečně vyživené a zdravé, takže k tomuto nepříjemnému problému vůbec nemusí dojít.
V ideálním případě si dopřávejte vlasovou masku alespoň jednou týdně. Také uděláte nejlíp, když ji necháte nějakou dobu působit. (Klidně 20-30 minut.) Jde tedy o dobrý tip, jak ještě podpořit výše uvedené sérum a tabletky.
Babské rady na podporu růstu vlasů
Aby toho nebylo snad málo, existuje mnoho dalších osvědčených tipů, které mohou podnítit vaše vlasy k tomu, aby správně a dostatečně rychle rostly. Které to ale jsou?
Masáž hlavy
Jednou z nejjednodušších věcí, kterou můžete pro sebe a pro své vlasy udělat, je masáž hlavy, kterou si budete dopřávat alespoň jednou za den. Když ale mluvíme o masáži, je důležité, aby se prováděla bříšky prstů, nikoli nehty, kterými si tak akorát poškrábete pokožku hlavy. Masáž provádějte alespoň 3-5 minut, třeba při sledování televize. Můžete ji dělat jen tak, také si ale můžete před jejím zahájením aplikovat ke kořínkům sérum na podporu růstu vlasů.
Zábal na pokožku hlavy
V případě, že nikam zrovna nespěcháte, vyzkoušejte i olejový zábal na pokožku hlavy, který může přispět jak k lepší kondici pokožky, tak vlasových kořínků. Vyzkoušet můžete například rozmarýnový nebo kokosový olej, který po rozpuštění a mírném zahřátí aplikujete přímo ke kořínků, kde ho necháte nějakou dobu působit. Po tu dobu se hodí mít na vlasech koupací čepici nebo ručník, který zajistí, že se pod ním udělá teplo. Olej tedy bude mít pro své působení ideální podmínky. Následně si umyjte vlasy. Nezapomínejte ale na použití dostatečného množství šamponu, protože olej může ve vlasech přetrvat a nebudou vypadat hezky.
Správná péče o vlasy
Dalším významným krokem je i správná péče o vlasy. V první řadě zkuste zapomenout na agresivní odbarvování, které vlasy poškozuje a vysušuje. Také se nedoporučuje přehnaný tepelný styling, který může opět přispívat ke ztrátě hydratace a k většímu poškození vlasů.
Dále se zaměřte na:
- Méně časté mytí vlasů
- Používání měkkého ručníku na vlasy (ideálně by měl být z mikrovlákna)
- Co nejméně časté česání vlasů (protože má tendenci vlasy poškozovat, tím spíš, pokud jsou vlasy ještě mokré)
Co se týče práce s mokrými vlasy, vlasy agresivně netřete ručníkem. Místo toho ho omotejte kolem vlasů a počkejte, až do sebe vsákne přebytečnou vlhkost. Vlasy také nefénujte, když jsou úplně mokré. A v ideálním případě počkejte i s jejich česáním.
Vlhké a mokré vlasy jsou ve své nejzranitelnější fázi, proto opravdu záleží na tom, aby se jim v jejím průběhu zbytečně nepřitěžovalo.
Jak mám teď postupovat?
Jak vidíte, pro své vlasy toho můžete udělat opravdu hodně. Jak se ale v tom množství informací neztratit?
V první řadě vám ještě jednou doporučíme vyzkoušet dlouhodobé užívání přírodních doplňků stravy, které kromě důležitých vitamínů (vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín A, vitamín C…) obsahují i další látky, které podporují normální růst vlasů a dobrý stav pokožky a nehtů (astaxanthin, přeslička rolní, kopřiva dvoudomá, pivovarské kvasnice…). Jejich užívání také nezapomeňte doplnit o používání kvalitního přírodního šamponu a kondicionéru bez sulfátů s obsahem kofeinu, aloe vera, kopřivy dvoudomé, máty, konopí a podobně.
Když pro sebe budete chtít udělat ještě něco extra, výše uvedené tipy ještě doplňte o správné mytí a vysoušení vlasů, o aplikaci olejových zábalů a masek a o šetrnější barvení a odbarvování vlasů. Nic nepokazíte ani pravidelnou masáží pokožky hlavy, která může taktéž podpořit vlasy v jejich růstu.
I když si možná na všechny tyto změny budete muset chvíli zvykat, uvidíte, že jakmile se tyto tipy rozhodnete vyzkoušet, v dohledné době se dostaví první pozitivní výsledky. Je tedy důležité to předčasně nevzdávat a pokračovat ve svém úsilí.