Kdo touží po krásných, dlouhých a upravených vlasech, pro něj jsou obvykle suché a roztřepené konečky vlasů jedním z největších nepřátel. Vzhledem k tomu, že je mnohem lepší problémům s vlasy předcházet, mrkneme se, co třepení konečků způsobuje a jak postupovat, když se na vaší hlavě jednoho dne objeví.
Obsah
Krásné a zdravé vlasy by měly být přiměřeně dlouhé, lesklé, neměly by být polámané a měly by být v ideálním případě i dostatečně silné. Vzhledem k tomu, že každý z těchto bodů sám o sobě představuje náročnou disciplínu, docílit ideálního výsledku nemusí být pro normální smrtelníky ani trochu snadné.
Přitom, roztřepené a suché konečky jsou u žen poměrně dost časté. Mnohdy k nim dokonce dojde i bez toho, aniž byste si jejich poškození vůbec všimly. Nejednou jsme tedy nuceny hasit následky, místo toho, abychom dokázaly problém podchytit již v počátku.
Co byste tedy měly o suchých konečcích a jejich poškození vědět? A existuje nějaká prevence těchto potíží v budoucnu?
Jak poznat roztřepené konečky vlasů?
Roztřepené konečky většinou poznáte poměrně dost snadno. Konečky vlasů bývají polámané a na první pohled velmi suché. Když se navíc podíváte na konečky proti světlu, zjistíte, že některé z nich jsou v nepřirozeném sklonu, nebo se dokonce rozdvojují. Kvůli roztřepeným konečkům se mohou vlasy i samovolně zkracovat, poškození se může šířit i do délek a na první pohled mohou být vlasy viditelně krepaté a neupravené.
Proč k tomu dochází – příčiny
Příčin roztřepených a suchých konečků existuje skutečně nepřeberné množství. Zatímco některé příčiny souvisí se špatnou pečující rutinou, další mohou mít kořeny v nevhodně nastaveném stylingu či v nesprávné vnitřní výživě.
Mezi běžné hříchy, kterých se ženy dopouští, patří třeba:
- Agresivní tření vlasů během šamponování
- Absence kondicionéru
- Používání nekvalitních kosmetických přípravků (které mohou obsahovat problematické chemikálie)
- Časté česání vlasů
- Česání vlasů hned po umytí a v době, kdy jsou mokré/vlhké
- Agresivní tření mokrých vlasů o ručník
- Tepelný styling
- Nošení těžkých a nekvalitních příčesků
- Barvení a odbarvování vlasů
A mnoho dalších. Některým vlasům nedělají dobře ani komplikované účesy, které mohou vyžadovat stažení do upnutého culíku a podobně.
6 tipů, co pomůže na roztřepené konečky
Vitamíny a bylinky – výživa
Vlasy, nehty a pokožka potřebují ke svému správnému prospívání dobře nastavenou vnitřní výživu, která obsahuje jak proteiny, tak i vitamíny a bylinky, které podporují pěstěný vzhled vlasů, jejich správný růst a normální stav pokožky hlavy. Tyto látky je proto třeba tělu dodávat v potřebném množství každý den.
Mezi úplně nejhlavnější ingredience, na které byste se měly při napravování škod zaměřit, patří pivovarské kvasnice, kopřiva dvoudomá, biotin, L-methionin, astaxanthin (což je antioxidant budoucnosti), selen, vitamín E a mnoho dalších, včetně ostatních vitamínů skupiny B. Aby pro vás bylo jejich doplňování co možná nejjednodušší, vyberte si kvalitní vícesložkový doplněk stravy na podporu vlasů, z jehož užívání může mít užitek i pokožka s nehty.
Šampon na roztřepené konečky
Ne, nemluvíme o “zázračných přípravcích”, které vám slibují, že dovedou opticky zacelit i již poškozené vlasy. Místo toho si raději vyberte kvalitní přírodní šampon s kondicionérem ze stejné řady, který obsahuje látky přírodního původu, jež o vlasy šetrně pečují a nepřipravují je o vlhkost.
V žádném z těchto přípravků by neměly být silikony, parabeny ani sulfáty. Oba přípravky naneste v dostatečném množství a nechte je dostatečně dlouhou dobu působit. (Pozor, kondicionér by se neměl dávat až úplně ke kořínkům, jinak může zhoršovat potíže s maštěním.) Šampon navíc stačí aplikovat především ke kořínkům, kde ho pořádně napěníte. Délky vlasů a konečky se zvládnou očistit, když po nich šampon steče spolu s vodou při oplachování.
Olej na konečky vlasů
Olej se do vlasů distribuuje z pokožky hlavy, protože právě v ní se nachází mazové žlázy, které produkují kožní maz. Tento maz není vyloženě špatný, protože vlasy chrání před lámáním a před poškozením. Problém obvykle spočívá hlavně v tom, když je ho u kořínků moc. Jenže, jakmile vlasy umyjete, s velkou pravděpodobností se už maz nedostane do délek a ke konečkům, takže vlasy na těchto místech mohou být viditelné lámavé a suché.
Tomuto problému lze do určité míry přecházet tím, že budete na konečky a do délek aplikovat pečující olej na vlasy, který dovede usnadnit styling, ale zároveň vlasům dodá potřebné látky, které omezí jejich lámání.
Hodně oblíbený je například kokosový olej, u kterého existuje mnoho dalších způsobů použití. Případně ničemu neuškodí ani olivový olej, arganový olej nebo marulový olej. S množstvím oleje to ale nepřehánějte, jinak budou vlasy na první pohled příliš mastné.
Pozor na teplo!
Začneme něčím, o čem vás dost možná zatím vůbec nenapadlo přemýšlet. Konkrétně hovoříme o teplotě vody, kterou si umýváte vlasy. V případě, že dosahuje vysokých teplot, může přispívat k dodatečnému vysušení a poškození vlasů. Místo toho tedy raději oplachujte vlasy teplou či vlažnou vodou.
Dále také dávejte dobrý pozor na tepelný styling. Mnoho žen si fénuje, žehlí a kulmuje vlasy, aniž by použily ochranný prostředek proti působení tepla. Pokud tedy chcete pro své vlasy něco udělat, co nejdříve si ho obstarejte, nebojte se ho použít a vždy ho aplikujte v dostatečném množství.
U fénu, kulmy a žehličky na vlasy také automaticky nevolte úplně nejvyšší možnou teplotu. Právě v takovém případě totiž dojde k vysušení a poškození vlasů nejrychleji. Místo toho tedy volte teploty o něco nižší. Sice vám úprava vlasů zabere trochu delší dobu, ale budete mít jistotu, že to zvládnou.
Frekvence mytí vlasů
Vlasy jsou nejnáchylnější k poškození ve chvíli, kdy jsou mokré nebo vlhké. Právě proto je velmi důležité, abyste si nemyly vlasy každý den. Místo toho se snažte interval mytí prodloužit alespoň na několik dní. (Pokud máte hodně mastné vlasy, je přípustné mezi mytím jednou až dvakrát použít suchý šampon. Víckrát se to moc nehodí, protože jeho používání není pro vlasy taktéž úplně ideální.)
Také se snažte vyvarovat hříchů, o kterých jsme hovořili výše. Patří k nim například agresivní tření vlasů ručníkem nebo česání mokrých vlasů. Úplně mokré vlasy by se dokonce neměly správně sušit ani fénem.
Zkracování konečků
Vzhledem k tomu, že k nějakému poškozování konců vlasů bude docházet prakticky neustále, škody lze minimalizovat i tak, že budete pravidelně docházet ke kadeřníkovi, který se postará o odstranění poškozených a problematických částí. Díky tomu budou vypadat vaše vlasy zdravě a pěstěně.
Jak zlepšit kvalitu vlasů?
Kromě výše uvedených tipů a triků nezapomínejte na dlouhodobé užívání vícesložkových přírodních doplňků stravy na podporu kvality a růstu vlasů, normálního stavu pokožky a nehtů. V jejich složení cíleně hledejte látky, které jsme uvedli výše, a to klidně i v doprovodu mnoha dalších (vitamín C, zinek, železo…), protože i ony se starají o vaši krásu a zdravé sebevědomí.
Kombinace všech těchto tipů pak může s postupujícím časem přispět k tomu, že vlasy dostanou druhou šanci a začnou vypadat o poznání lépe. Jde ale o běh na delší trať, takže se obrňte trpělivostí a počítejte s tím, že náprava situace bude chvíli trvat. Vaše snaha se vám ale v dohledné době vrátí.