CategoriesBlog

Co způsobuje suché vlasy a jak je vyživit?

suché vlasy

Suché a lámavé vlasy na hlavě obvykle nevypadají moc dobře a nedá se z nich udělat ani hezký účet. Je proto naprosto pochopitelné, že se tento problém snažíte aktivně řešit. Jenže, jak poznat rozdíl mezi suchými a poškozenými vlasy? A pokud jsou vlasy skutečně suché, co přesně vám je může pomoci vrátit zpátky do formy?

Kvalita vlasů je nám sice dána geneticky, vliv na ni ale může mít i naše péče a životní styl. Nemusíte tedy propadat panice. Pokud vaše vlasy nejsou jako ze žurnálu a k dokonalosti jim chybí pořádný kus cesty, stačí se seznámit s několika jednoduchými tipy, jak lze vlasy správně vyživit a jak se dá předcházet jejich dalšímu vysušování a poškozování.

Jelikož ale ne každý vlasům skutečně dobře rozumí, níže se zaměříme na to, jak poznáte, že máte s vlasy problém. Mrkneme se i na hlavní rozdíly mezi suchými a poškozenými vlasy a nabídneme vám pár dobrých řešení, jak o svou kštici lépe pečovat.

Tak se pohodlně usaďte a ponořte se do tohoto mimořádně zajímavého tématu spolu s námi.

Jak poznat suché vlasy?

Suché vlasy můžete mít dány geneticky. Velký sklon k vysušování mají například přirozeně vlnité a kudrnaté vlasy. Také ale může jít o negativní dopad vaší péče a nezdravého životního stylu.

Suché vlasy většinou poznáte podle:

  • Lámavosti
  • Nedostatku hydratace
  • Matného vzhledu
  • Hrubého povrchu vlasů
  • Poničených a oslabených konečků

Co se týče zničených vlasů, ty mají větší sklon k lámání a k třepení konečků. Suché vlasy spíše mívají drsnou texturu. Extrémně suché vlasy se ale mohou poškozeným vlasům na první pohled hodně podobat.

jak poznat suché vlasy

Proč k tomu dochází?

Na vysušování vlasů mívá vliv větší počet faktorů, takže úplně na začátku pro vás nemusí být snadné přesně detekovat, co děláte špatně. (Je docela dobře možné, že budete muset použít vylučovací metodu.) Na některé faktory navíc nemusíte mít přímý vliv.

Vysušení vlasů způsobuje například klima, ve kterém se pohybujete. Dobře jim nedělá suchý vzduch a vyšší teplota. Také si ale dávejte pozor na vítr a na slunce. Poškodit a vysušit vlasy pak může i časté koupání ve slané a v chlorované vodě.

Co se týče péče, vlasy vysušuje jejich příliš časté mytí, používání nekvalitní vlasové kosmetiky, barvení, odbarvování a používání další agresivní chemie na vlasy, pravidelné fénování a jejich další tepelná úprava atd. 

Ze zdravotních faktorů a z těch, které se týkají životního stylu, pak můžeme zmínit anorexii a další poruchy příjmu potravy, nedostatečnou vnitřní výživu a stravu, ve které je minimum vitamínů a dalších živin, sníženou funkci štítné žlázy atd.

Jak vyživit suché vlasy a co pomůže?

Na suché vlasy a jejich lepší vzhled funguje několik poměrně jednoduchých triků. Které to ale jsou?

V první řadě se snažte zvrátit působení vnějších faktorů, které mohou z vlasů vysávat hydrataci. Pokud se chystáte jít na sluníčko, noste pokrývku hlavy. (Klobouky jsou šik, na to nezapomínejte.) Případně používejte ochranné spreje na vlasy, které obsahují UV filtr, který může prodloužit i sytost a výdrž barvy. Také se zbytečně nemáčejte ve slané a v chlorované vodě. Pokud už to musí z nějakého důvodu být, vlasy si co nejrychleji umyjte šamponem, takže potenciálně škodlivé látky na ně nebudou příliš dlouho působit.

Také zvažte, jestli pro vás má takovou cenu každodenní tepelný styling a při mytí vlasů používejte nižší teplotu vody.

Přírodní doplňky stravy

Přírodní doplňky stravy jsou důležité nejen pro podporu normálního stavu vlasů, ale i pro normální stav pokožky hlavy a pro podporu růstu vlasů. Vzhledem k tomu, že kvalitní výživa představuje naprostý základ, snažte se mít každý den v jídelníčku dostatečné množství vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek.

Na trhu navíc existuje nespočet doplňků stravy na vlasy, ale ne všechny jsou srovnatelně kvalitní. Dobrý poznáte podle toho, že obsahuje co nejširší komplex látek, který zahrnuje vitamíny, minerály, antioxidanty, bylinky a další složky. Cíleně se pak dívejte po takových, které mají ve složení vitamíny skupiny B (biotin), astaxanthin, vitamín E, selen, kopřivu dvoudomou, přesličku rolní, kolagen, pivovarské kvasnice, vitamín C a mnoho dalších.

výživa na suché vlasy
maska na suché vlasy

Maska na suché vlasy

Vsadit můžete v rámci péče i na pravidelnou aplikaci kvalitní masky na vlasy, kterou si lze v mnoha případech připravit i v domácích podmínkách. Speciálně pak zaměřte svou pozornost na pečující oleje, které lze na vlasy aplikovat samotné. (Vždy by ale mělo jít o olej, který je určen pro kosmetické využití.)

Dobrou volbou pro suché vlasy bude například kokosový olej, který se prodává ve velkém balení a může se aplikovat i na pokožku hlavy. Šlápnout vedle nelze ani s olivovým olejem a arganovým olejem. Alternativu také představuje olej z avokáda.

Olej aplikujte na vlasy v den, kdy je plánujete mýt. Rozehřejte jeho dostatečné množství promnutím v dlaních a naneste ho na konečky, do délek a v případě potřeby i ke kořínkům a na pokožku hlavy. Následně můžete provést lehkou masáž. Následně skryjte vlasy pod koupací čepici nebo pod starý ručník a jděte se věnovat svým záležitostem. Nejdříve po půl hodině pak vlasy pořádně umyjte šamponem a kondicionérem. Opakujte podle potřeby, ale nejlépe alespoň jednou týdně.

Šampon a kondicionér

Když mluvíme o kvalitním šamponu a kondicionéru, svoji pozornost nasměrujte k jiným výrobkům než k těm, které koupíte v klasické drogerii. Lepší péči vám mohou nabídnout přírodní šampony a kondicionéry bez sulfátů, které obsahují kofein, komplex bylinek a vitamíny, které vlasy zjemňují, šetrně čistí a zvláčňují.

Během mytí vždy použijte přiměřené množství šamponu a smíchejte ho s vodou. Aplikujte ho ke kořínkům a nechte ho několik minut působit. Délky se zvládnou umýt při jeho oplachování, kdy do nich šampon steče. Na konečky a do délek pak aplikujte dostatečné množství kondicionéru a nechte ho několik minut působit. Poté ho opláchněte vlažnou vodou.

šampon na suché vlasy
olej na suché vlasy

Olej na suché vlasy

Součástí péče o vlasy mohou být i speciální suché oleje, které se dají aplikovat do vlasů při finálním stylingu. Vlasům dodávají lesk, ale obvykle je neumastí natolik, aby bylo nutné je okamžitě umýt.

Tyto oleje se mohou použít pro dodání lesku. Uhladit jimi lze i poletující vlásky kolem obličeje a hlavy. Pokud si nemyjete vlasy každý den, můžete jimi snadno oživit lesk vlasů a zdravý vzhled délek.

Který bod je nejzásadnější?

Všechny body z tohoto seznamu jsou srovnatelně důležité. Začít se však vyplatí s dlouhodobým užíváním přírodních doplňků stravy a s kvalitním kondicionérem a šamponem. Díky tomu vlasům nabídnete cílenou péči jak zvnějšku, tak zevnitř. K těmto tipům pak nezapomínejte přidávat další zmíněné rady, mezi které patří omezení tepelného stylingu, prodloužení intervalu mezi mytím vlasů, pravidelná aplikace masky na vlasy a podobně. Když si tuto rutinu osvojíte, uvidíte, že vaše vlasy budou po krátké době vypadat o poznání lépe.