Zářivé a zdravé vlasy jsou symbolem vitality a krásy. Než jich ale dosáhneme, jde často o běh na dlouhou trať. Nejde totiž jen o to, jak o vlasy pravidelně pečujeme, nebo o kvalitu kosmetiky. Skutečným klíčem k krásné hřívě je totiž primárně vnitřní výživa. Aby byla vaše cesta co možná nejkratší a nejjednodušší, níže se podíváme, jaké tipy můžete v jejím průběhu vyzkoušet.
Obsah
Ruku na srdce. Ženy při snaze o podporu růstu vlasů čelí nejrůznějším potížím, které je neustále vrací někam na začátek. Jedním z nejčastějších problémů, se kterým bojuje mnoho z nás, je vypadávání vlasů, které může být způsobeno různými faktory. K nim patří třeba hormonální nerovnováha, genetika, nemoc nebo dlouhodobý stres.
Dalším častým problémem je poškození vlasů, které je způsobeno jejich agresivními úpravami, jako je pravidelné barvení, používání žehličky nebo fénu. Opomíjet by se rozhodně neměla ani již zmíněná vnitřní výživa. Pokud v životosprávě chybí například proteiny, důležité vitamíny a minerály, vlasy mohou růst pomalu, může jim chybět objem či mohou dokonce vypadávat a vypadat nezdravě.
Díky následujícím tipům a trikům to však zvládnete vzít za správný konec a o hezkém účesu už nebudete muset pouze snít.
Proč je správná výživa vlasů důležitá?
Můžeme říci, že správná vnitřní výživa je nepostradatelným základem pro krásné a dlouhé vlasy. Bez dostatečného příjmu potřebných živin mohou být vlasy křehké, suché a náchylné k poškození, což může bránit jejich růstu a přispívat k problémům jako je například jejich nadměrné vypadávání.
Díky stabilnímu přísunu vitamínů, minerálů, bílkovin a dalších látek, můžeme podpořit normální prokrvení organismu. To je důležité z toho důvodu, že červené krvinky k vlasům snáze dopraví potřebné živiny. Další vitamíny zase podporují regeneraci vlasů a pokožky hlavy, jejíž stav je pro vlasy taktéž zcela zásadní.
Jak vyživit vlasy zevnitř?
Přírodní doplňky stravy
Vnitřní výživa na vlasy může pokrýt i potřeby nehtů a pokožky. Jednou z metod, která může nabídnout potřebnou komplexnost, je dlouhodobé užívání dobře sestaveného přírodního doplňku stravy, který v sobě obsahuje bylinky, vitamíny, minerály a další složky pro zvýraznění vaší přirozené krásy.
V takovém doplňku hledejte hlavně:
- Vitamíny skupiny B
- Pivovarské kvasnice
- Přesličku rolní
- Kopřivu dvoudomou
- Methionin
- Selen
- Zinek
- Astaxanthin
A mnoho dalších.
Komplex vitamínů skupiny B se podílí na růstu vlasů a je nezbytný pro metabolismus a normální funkci nervového systému. Biotin, známý také jako vitamin B7, je asi nejznámější vitamín skupiny B, který je často označován za vitamín s příznivými účinky na růst vlasů a na pokožku.
Zinek je stopový minerál a tělo ho potřebuje jen v malém množství. Málokdo ví, že je opravdu mocný a hraje roli ve všech oblastech normálního fungování organismu, protože ho potřebujeme od růstu buněk až po tvorbu DNA. Nízká hladina zinku je dokonce spojována s vypadáváním vlasů a špatným hojením ran.
Další z výše uvedených látek pak mohou pozitivně působit na lámavost vlasů a jejich odolnost vůči vnějším vlivům.
Pestrý jídelníček
Další hodně důležitou záležitostí je správně nastavený každodenní jídelníček, ve kterém by zcela určitě neměly chybět kvalitní proteiny. Právě z nich se totiž vlasové vlákno primárně skládá.
Snažte se tedy každý den jíst:
- Vejce
- Ryby
- Libové maso
- Mléčné výrobky
Také můžete sahat po rostlinných zdrojích proteinů, ke kterým patří třeba tofu a výrobky ze sóji. Neznamená to, že se máte dát na vegetariánskou nebo veganskou stravu, protože některé důležité živiny se primárně nachází v živočišných výrobcích. Můžete si však touto cestou příjemně zpestřit jídelníček. Nejlepší výživa na vlasy by pak také měla obsahovat dostatek ovoce, zeleniny, luštěnin a dalších zdrojů vitamínů.
Správná vnitřní výživa je nepostradatelným základem pro krásné a dlouhé vlasy
Vnější péče o vlasy
Výživná maska na vlasy
Aby vlasům v průběhu týdne nic zásadního nechybělo, nezanedbávejte aplikaci výživné masky, která vaší kštici dopřeje extra porci péče. Nejlepší bude, když do masky přidáte například super zvláčňující kokosový olej, který se dá sehnat v obrovské sklenici, která vám doma nějakou dobu vydrží. Sáhnout však můžete i po arganovém, marulovém nebo rozmarýnovém oleji. Pokud však do masky nějaký olej dáte, počítejte s tím, že ho pak budete muset z vlasů pořádně vymýt, protože jinak by mohl vlasy po uschnutí nepříjemně slepovat. (Právě z toho důvodu se ani moc nedoporučuje aplikovat olej přímo ke kořínkům.)
Přírodní kondicionéry a šampony
V drogerii si můžeme vybírat z nepřeberného množství různých šamponů, které se na nás snaží působit velikostí balení a jeho nápaditým vzhledem. V této chvíli je však rozumné oprostit se od marketingových triků a místo toho sledovat, co se skrývá uvnitř.
Přednostně se snažte vybírat takové šampony a kondicionéry, které neobsahují sulfáty a mají přírodní složení bez silikonů, parabenů a další chemie, která není v dobrém vlasovém přípravku nezbytně nutná. Také se zajímejte o obsah bylinných extraktů, mezi kterými může být třeba lopuch, kopřiva, levandule nebo aloe vera.
Správná teplota vody
Horká voda může odstranit ochranné oleje, které působí jako přírodní zvlhčovač vlasů. Ty pak mohou být náchylné k lámání a mohou postrádat lesk. To ale neznamená, že musíte trpět studenou sprchu. Stačí, když budete při každém mytí volit vlažnou vodu. Během šamponování také nezapomínejte na jemnou masáž hlavy.
Pozor na tepelný styling
Možná očekáváte, že vám výkonný fén ukrojí několik drahocenných minut z vaší kadeřnické rutiny. Ve skutečnosti vám ale bude fénování s různými druhy a intenzitami fénování trvat přibližně stejně dlouhou dobu.
Také se hodí brát v patrnosti, že:
- Vlasy by se neměly fénovat ve chvíli, kdy z nich odkapává voda
- Je lepší fénovat vlasy na nižší výkon a teplotu, než na maximum
- Před fénováním by se měl do vlasů aplikovat ochranný sprej proti působení tepla
Pozor na česání
Existuje poměrně silně zažitý mýtus, který říká, že krásných vlasů se dosáhne jen tehdy, když je pročešeme zhruba stokrát za den. Ve skutečnosti však může tento zvyk vlasy leda poškodit a může zvýšit jejich náchylnost k vypadávání. Také myslete na to, že vlasy by se neměly kartáčem česat ještě za mokra!
Co je nejdůležitější?
Rozhodně vnitřní výživa, ve které by neměly chybět všechny z výše uvedených složek. Štědrou porci vitamínů, bylinek a dalších pečujících látek vám mohou poskytnout správně vybrané přírodní doplňky stravy na podporu vlasů, nehtů a pokožky. Také ale nezapomínejte na přísun proteinů a dalších živin z každodenní stravy.
Jelikož jsou vlasy nejnáchylnější k poškození během mytí a krátce po něm, nezanedbávejte ani správnou pečující rutinu a během mytí používejte šetrnou přírodní kosmetiku bez parabenů, sulfátů či silikonů, ve které jsou extrakty z bylinek. Když se budete výše uvedených rad důsledně držet, brzy byste měly v zrcadle zaznamenat první pozitivní změny, díky kterým se budete cítit sebevědomě a krásně.
Zdroj
https://www.forbes.com/health/supplements/best-vitamins-and-supplements-for-hair-growth/ – 11 nejlepších látek na růst vlasů (anglicky)
https://www.healthline.com/health/tricks-healthier-fuller-hair – Triky pro krásnější vlasy (anglicky)
https://www.webmd.com/beauty/ss/slideshow-best-kept-hair-secrets – 19 tipů pro hezčí vlasy (anglicky)